مبارزه با کپی پیست کنندگان دنیای وب


دزدی مطالب وبلاگ کپی پیستتا حالا حتماً حداقل یک بار بحث کپی پست ( Copy / Paste ) کردن مطالب دیگران و یا همان دزدی ادبی ( Plagiarism ) در وبلاگ ها یا وب سایت های مختلف به گوشتان خورده است و یا اگر وبلاگ نویس هستید حتماً بارها و بارها شاهد کپی شدن مطالب وبلاگ خود توسط دیگران در وبلاگ های خود بوده اید و یا شاید هم خودتان حرفه ای این کار شده اید و کپی پیست می کنید. چه نظری در این باره دارید ؟ آیا این کار درستی است ؟ دوست دارید دست به مبارزه با این افراد بزنید ؟ آیا می شود مطالب کپی شده را پاک کرد ؟ در این مطلب از آی تی گشت همه این موارد را با هم مرور می کنیم.

قبل از شروع لازم می دونم این نکته را بگم که کپی پیست کردن یک مطلب از وبلاگ یا سایت دیگر در وبلاگ و دیگر رسانه های عمومی را چگونه می بینم. خوب به نظر من این نشان دهنده فکر خلاق یک نویسنده است که در مطالب خود از نوشته های دیگران استفاده کند و همانطور که می دانید در بزرگترین وبلاگ ها و سایت های جهان نیز این کار یک روال کاملاً عادی و روزانه است و نه تنها باعث کمتر شدن ارزش یک وبلاگ نمی شود بلکه نشان دهنده آگاهی نویسنده از اتفاقاتی است که در دنیای وب در حال روی دادن است. همان کاری که بسیاری از وبلاگ نویسان هندی سال ها است از آن استفاده می کنند و با استفاده از این روش صنعت آی تی و به کل تکنولوژی عمومی مردم خود را به روز نگه می دارند. اما مشکل اصلی من با کپی پیست بعضی از وبلاگ نویسان در این موضوع خلاصه می شود که زحمت هیچ کاری را به خود نمی دهند و فقط پست های آن ها نمونه ای کاملاً برابر با اصل مطلب از وبلاگ کپی شوند است. نه نظر خود را در مورد موضوع مطلب می نویسند نه چیزی کم یا اضافه می کنند و نه اشاره به منبع آن مطلب و اینکه چرا دارند آن مطلب را با بازدیدکنندگان وبلاگ خود به اشتراک می گذارند.

برای کپی پیست فرهنگ سازی کنیم

بله برای کپی پیست کردن هم باید فرهنگ سازی کرد ! مثلاً در حدود 90 % از سایت ها و وبلاگ های فارسی زبان که به آن ها وارد می شوید در قسمت پایین تمامی صفحات نوشته شده است «هر گونه کپی برداری از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است» که مربوط می شود به قانون کپی رایت آن سایت و مطالب و طرح های آن که به دلایل بسیار زیادی اکثر سایت ها و وبلاگ ها از این قانون استفاده می کنند ( که در این مقاله جای نمی گیرد ) اما بحث من این است که بیشتر نویسندگان و وبمسترها به خاطر این نکته , این مطلب را در پایین وب سایت خود جای می دهند که در هر سایتی که رفته اند این جمله را دیده اند ! بله پس اگر کسی به وبلاگ من بیاید و ببیند که من مطالبی را از دیگر منابع نوشته ام و بعد روی آن بحث کرده ام اگر آن فرد فردا روزی خواست وبلاگ نویس شود دیگر فقط یک کپی پیست خشک وخالی نمی کند و حتماً منبع را ذکر می کند و بر روی مطلب با ذهن خود مانور می دهد و همین قدم کوچک باعث پیشرفت های بزرگی در وبلاگ نویسی آن جامعه می شود ( البته نظر من این است ) که البته خوشبختانه چند وقتی هم هست که وبلاگ های بزرگ فارسی زبان که تعداد خوانندگان زیادی هم دارند این متد را در نوشته های خود رعایت می کنند.

آیا موضوع کپی پیست از وبلاگ ها فقط برای ایرانیان است ؟

در بسیاری از نظرات دیگر کاربران فارسی زبان و وبلاگ نویسان خوانده ام که مثلاً می گویند : در وبلاگستان فارسی وقتی مطلبی می نویسی بعد از یک ساعت در 10 وبلاگ دیگر مطلب شما کپی شده است و فایده ندارد و … . اما اگر کمی روزانه در دیگر سایت ها و … وب گردی کنید متوجه می شوید این مسئله منحصر به ایران و فارسی زبانان نمی شود و فقط ما کپی کننده نیستیم و خارجی ها تولید کننده محتوا بلکه این امر در اکثر کشورهای دنیا روزانه بارها و بارها توسط کاربران اینترنتی خواسته و یا ناخواسته انجام می شود. پس بهتر است نق نزنیم !

چگونه مطالب کپی پیست شده خود را پس بگیرم ؟

حال می رسیم به بحث اصلی یعنی اینکه چگونه از کپی پیست شدن مطالب خود که در وبلاگ , سایت و … انتشار داده ایم جلوگیری کنیم و یا اگر مطلبی از مطالب ما کپی شد چه کار کنیم ؟ کافی است قدم های زیر را یک به بک دنبال کنید تا دیگر اعصاب خود را از کپی شدن و دزدیده شدن نوشته های خود بیش از این خرد نکنید.

قدم اول : تعیین قانون درست و کار آمد برای کپی رایت مطالب , قالب و …

در قدم اول ما می خواهیم پیش گیری کنیم ( یادتان نرفته است که پیشگیری بهتر از درمان است ) پس در پایین تمامی صفحات خود یا قانون خود را بنویسید ( مثل : هر گونه کپی برداری از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است ) که البته این خود بحث کاملی دارد و توصیه من خواندن مقاله 10 Big Myths about copyright explained و یا ساخت صفحه ای مانند شرایط استفاده است.

قدم دوم : چگونگی پیدا کردن مطالب کپی شده در وب

در قدم دوم ما باید بفهمیم که در چه صفحاتی از وب مطالب ما کپی شده است. برای این کار می توان از موتورهای جستجوگر که تقریباً چیزی در وب از چشم آن ها پنهان نیست استفاده کنیم. کافی است عنوان مطالب و یا جملات کلیدی نوشته های خود را در موتورهای جستجوگر مانند گوگل جستجو کنیم تا اگر کپی از آن مطلب گرفته شده بود در وبلاگ یا سایت دیگری آن را به ما نشان دهد. همچنین سرویس های زیادی مانند Copyscape تا امروز برای اینکار ساخته شده اند که با وارد کردن آدرس سایت خود می توانند تمام مطالب کپی شده ما را در سایت ها و وبلاگ های دیگر نمایش دهند.

قدم سوم : گفتگوی تمدن ها

10 سالی است که از گفت گوی تمدن ها می گذرد و در سال 2011 زندگی می کنیم ! پس وقت آن است که با صاحب وبلاگ یا سایتی که مطلب شما را کپی پیست کرده است ارتباط بر قرار کنید و درخواست خود را به او بگویید. شاید این درخواست این باشد که لینک منبع مطلب ( که وبلاگ شما است ) در پایین مطلب درج کند و یا به کل مطلب را از وبلاگ خود حذف کند. اما سوالی که پیش می آید این است که چگونه می توانید با صاحب آن وبلاگ یا سایت ارتباط برقرار کنید. در جواب باید بگویم که را های مختلفی برای این منظور وجود دارد. سعی کنید در سایت کپی کننده آدرس ایمیل یا شماره تماسی از مدیریت پیدا کنید و یا اگر قسمت تماس با ما داشت که چه بهتر از آن استفاده کنید. در نهایت اگر اطلاعات تماس را پیدا نکردید به عنوان آخرین گزینه می توانید از سرویس های Whois برای این منظور کمک بگیرید. این سرویس ها کمک می کنند اطلاعات ثبت کننده آدرس اینترنتی سایت مورد نظر را پیدا کنید. در کل اگر از این طریق جواب گرفتید که در 50 % موارد همینطور است که تمام اگر نه به قدم بعدی بروید.

قدم چهارم : کمک گرفتن از ریش سفید

در قدم چهارم ما از مسئولین هاست سایت کپی کننده ( شرکت ارائه خدمات میزبانی وب که به کپی کننده سرویس می دهد ) و یا مدیران سیستم وبلاگ دهی که وبلاگ کپی کننده در آن نوشته شده است ( مثل مدیران وردپرس.کام , بلاگفا , میهن بلاگ و … ) می خواهیم تا مطلب ما را از آن صفحه پاک کنند. برای پیدا کردن اطلاعات تماس با مدیران می توانید از سرویس Whois استفاده کنید. فقط به یاد داشته باشید در هنگامی که این درخواست را برای آن ها می فرستید باید مدارک کافی هم به همراه آن ارسال کنید تا آن ها بتوانند تصمیم درستی بگیرند. مثلاً اینکه رتبه الکسا سایت خود را برای آن ها بفرستید و یا آدرس صفحه Cached مطلب شما توسط گوگل که دارای تاریخ می باشد و یا رتبه Page Rank سایت خود که نشان دهد وبلاگ یا سایت شما یک سایت جدید نیست و بازدید کنندگان زیادی دارید و … . معمولاً 45 % مشکلات هم از همین طریق حل می شود اما اگر از این طریق هم جواب نگرفتید که بعید می دانم به قدم بعدی بروید.

قدم پنجم : مبارزه رو در رو مثل گلادیاتورها

اما تکلیف ما با آن 5 % مواردی که نه از طریق خود کپی کننده و نه از طریق مسئولین بر طرف نمی شود چیست ؟ بهترین جواب من این است که بهتر است آن صفحات کپی شده از مطالب نوشته شده توسط شما را از طریق موتورهای جستجوگر تحریم کنید و دیگر در نتایج جستجو ها نمایش پیدا نکنند و با این روش دیگر بازدید کننده خاصی ندارند و … . اما برای اینکار شما باید نامه ای به موتورهای جستجوگر بفرستید که برای گوگل می توانید از آدرس ( http://www.google.com/dmca.html ) استفاده کنید و با پر کردن فرم ها تمامی اطلاعات لازم را بدهید و برای موتورهای جستجوگر دیگر می توانید این فرم را همراه اطلاعات محل ارسال از سایت seologic دریافت کنید.

کرک نکنیم از تورتک آخرین نسخه نرم افزار های رایگان را دانلود کنیم

همچنین بخوانید :

چگونگی افزایش دنبال کننده ها در جامعه مجازی
تعداد نظرات وبلاگ خود را افزایش دهید
چگونگی استفاده موثر از مطالب قدیمی وبلاگ خود
کپی صحیح مطالب از نرم افزار ورد به وردپرس
چرا وبلاگ شما باید یک صفحه درباره من داشته باشد

این مطلب را بعد از دریافت یک ایمیل از طرف دوست عزیزم بهروز مدیر سایت encaria نوشته ام که نظر بنده را در مورد راه حلی درباره همین کپی پیست شدن مطالب وبلاگ ها توسط دزدان ادبی پرسیده بودند. دیدم شاید بد نباشد به شکل یک پست در وبلاگ آی تی گشت انتشار بدهم این مقاله را تا شاید دوستان دیگری هم استفاده کردند.

, , , , ,

 1. #1 توسط محمدرضا در 2011/02/04 - 3:50 ق.ظ.

  سلام . بسیار عالی. ممنون از راهنمایی

 2. #2 توسط شروین در 2011/02/04 - 11:26 ق.ظ.

  آقا خیلی کارت درسته. آفرین آموزنده بود

 3. #3 توسط encaria در 2011/02/04 - 12:21 ب.ظ.

  خوب ممنون
  من اوایل خودم چند صفحه ای کپی کردم ولی این کار نه تنها مفید نیست بلکه بازدید کننده کمی هم برام داشت ولی وقتی مطالب رو خودم نوشتم بازدید کننده اون صفحات خیلی خوب بود و من رو حتی در صدر جستجو ها قرار داد و پس از مدتی اینکه وبلاگها و حتی وبسایتهای همکار از مطلبم کپی کردن حتی اسم منبع رو هم نیاوردن چه برسه به لینک منبع کلی کفری شدم و دوست داشتم اقدامی در جهت این کار انجام بدم.
  با صفحه شرایط استفاده موافقم و حتما اون رو تهیه می کنم
  ممنون که به پیغامم پاسخ دادی
  این که برای نوشتن مطالبت از نیازسنجی استفاده میکنی برام خیلی جالبه و این ذکاوت تو رو میرسونه

  • #4 توسط itgasht در 2011/02/04 - 2:07 ب.ظ.

   @encaria: خواهش می کنم بهروز جان. موافقم. ارزشی ندارد خواندن یک مطلب کاملاً کپی شده پس موتورهای جستجوگر هم امتیازی به این وبلاگ ها نمی دهند.

   • #5 توسط encaria در 2011/02/04 - 9:50 ب.ظ.

    بهروزم!!!
    معرکه ای علی بازم ممنوم از اینکه این مطلب و نوشتی

   • #6 توسط itgasht در 2011/02/04 - 10:04 ب.ظ.

    هه هه هه ! خواهش می کنم . حالا چیزی شده مگه ؟ مشکوک می زنیا !

 4. #7 توسط محسن غیاثی در 2011/02/04 - 12:52 ب.ظ.

  سلام خیلی کامل بود و عالی. غیرقابل تحمل‌ترین کپی‌کارا اون گروهی هستن که از مطالب دیگران برای گرم کردن فروشگاه ساعت سامورایی و دمپایی افزایش قدشون استفاده می‌کنن.

  • #8 توسط itgasht در 2011/02/04 - 2:06 ب.ظ.

   @محسن غیاثی: سلام محسن جان. ممنون. آره موافق چون نمونه هاش رو زیاد دیدم ! شاید دلیل زیاد بودن اینگونه وب سات ها به خاطر اینه که روش های کسب درآمد از نت تو ایران همیشه به مشکل می خوره از تحریم های paypal گرفته تا …

  • #9 توسط ejin در 2011/02/05 - 12:50 ق.ظ.

   سلام
   مطلب کاملی بود
   اما تجربه کم بنده نشون داده بارها این پحث ها تو وبلاگستان مطرح شده اما نتیجه ای نداده که امیدوارم تکرار این بحث حداقل به این افراد تکونی بده.
   جناب غیاثی به نکته خوبی اشاره کردید که مدتی فضای نت رو گرفته. الان چرخی تو نت بزنید، سایت ها رو نگاه کنید پر شده از محصولات ساعت سامورایی ،عینک …و …،اما این واقعا تجارت الکترونیک محسوب میشه به نظرتون؟ محصولی که به قیمت های بالا به مردم میفروشند و به مدیر سایت بابت هر فروش 40% میدن.

 5. #10 توسط علی آبادی در 2011/02/04 - 3:06 ب.ظ.

  بعضی مواقع کپی پیست در مورد بعضی خبر ها مفید هم باشد
  از این سرویس گوگل خبری نداشتم ممنون از معرفی

 6. #11 توسط سامان در 2011/02/04 - 3:08 ب.ظ.

  بسيار عالی بود و ممنونم از معرفی copyscape.com واقعا به كارم اومد

 7. #12 توسط یاشار در 2011/02/04 - 5:40 ب.ظ.

  خیلی ممنون بخاطر قدمهایی که معرفی کردی، البته همونطور که گفتی بعضی قدمها در مورد بعضی افراد نتیجه ای ندارند. مثلا من یکبار متوجه کپی یکی از مطالب در یک وبلاگ دیگه شدم و چند بار با کامنت و ای-میل بهش اطلاع دادم که تنها منبع رو ذکر کنه و همین کافیه. نه تنها جوابی به این ای-میلها داده نشد، بلکه از دفعه بعد مصرانه تمام مطالب رو کپی کرده بود!

 8. #13 توسط ابوالفضل در 2011/02/04 - 6:04 ب.ظ.

  سلام
  ممنون مطلب فوق العاده ای بود. ولی چیزی که خیلی آدمو کفری می کنه اینه که طرف بعد کپی برداری وقتی بهش تذکر میدی طلبکار و مدعی هم میشه.
  جالبه یه چیزی بگم: من اون اوایل یه مطلب نوشته بودم درباره افزونه محبوب فایرفاکس. بعد اتفاقی سایت یه کسی که همین مطلبو کپی کرد دیدم. بهش محترمانه گفتم منبعو بزاره. بعد طرف گفت: این مطلب تو نیست و این افزونه ها برای موزیلاست پس منبعش رو هم میزنم موزیلا!
  آقا آدم به این بیشعوری ندیده بودم که دیدم.

 9. #14 توسط یک فراکاو در 2011/02/04 - 7:14 ب.ظ.

  بسیار مفید بود… ممنون از نوشته خوب شما…

 10. #15 توسط امین گرجی در 2011/02/04 - 8:03 ب.ظ.

  ابزار copyscape بسیار مناسب بود. متشکر

 11. #16 توسط حسین در 2011/02/04 - 10:19 ب.ظ.

  من کپی می کنم و تو فروم خودم قرار می دهم ولی با اجازه رسمی و با درج منبع در زیر خبر ./

  فکر نمی کنم این حالت مشکلی داشته باشه ./ الان من تو انجمن یاهوا http://forum.yahova.com/ تا سایت قرار دادم و ایمیل زدم و بهشون گفتم که خبر هاشون را کپی می کنم گفتند با درج منبع مشکلی نیست ./ ! به همین راحتی ./

  هر کدام هم ناراضی بود نمی نویسم ./

  ممنون

 12. #17 توسط بندری در 2011/02/05 - 12:33 ق.ظ.

  سلام دوست گرامی
  مطلب خوبی بود و استفاده کردم.
  البته وقتی که یک انجمن داشتم، توی کار کپی و پیست بودم و البته لینک منبع رو هم می گذاشتم، برای این که کپی شدن مطالبم هم به ضررم تموم نشه لا به لای نوشته هام به انجمنم لینک می ذاشتم.

 13. #18 توسط امیر منصوری در 2011/02/05 - 3:01 ق.ظ.

  جالب بود. ممنون

 14. #19 توسط راهنما در 2011/02/05 - 7:55 ق.ظ.

  کپی پست بنظرم روش خوبی است برای انتقال مطالب خوب به عموم..فرهنگ کپی پست این است : منبع را مشخص فرمائید.

 15. #20 توسط Saeed Fard در 2011/02/05 - 2:26 ب.ظ.

  سلام ،،
  ممنون علی جان ، واقعا مطلب خوبی نوشتی ، نه تنها نویسندگان ، بلکه طراحان وب و گرافیک از دست این کپی کاران در امان نیستند و واقعا کار جالبی نیست ، حداقلش اینکه لااقل منبع رو که ذکر کنن ، ولی متاسفانه ..&. بعضی موقع ها هم این کارشون باعث میشه که نویسندگان و طراحان وب نسبت به کاری که انجام میدن بی میل بشن و یا حتی دیگه این کار رو انجام ندن که باعث تاسف هستش..
  ولی بلاخره باید از یه جایی فرهنگ سازی بشه ، همه ی مطالب شما یه جورایی داره به یه نوعی فرهنگ سازی میکنه..متشکرم ازتون علی آقا..
  موفق باشی ../.

 16. #21 توسط محمد جواد نوری در 2011/02/05 - 4:06 ب.ظ.

  واقعا عالی بود. مثل همیشه دقیق و موشکافانه.

 17. #22 توسط Matin در 2011/02/05 - 5:10 ب.ظ.

  بسیار ممنونم

 18. #23 توسط عليرضا در 2011/02/05 - 10:04 ب.ظ.

  جاي هيچ حرفي نذاشتي دوست من. کامل و دقيق و مفيد بود. بلاگ نويساني چون من و شما و خيلي از همکارامون از اين موضوع رنج مي بريم. کيه که هيچوقت به اين موضوع فکر نکرده؟! بدبختي کلک تازه مي زنن. کپي با ذکر منبع رو فکر مي کنن يعني بنويسن نويسنده: آقا يا خانم فلان يا اسم سايت رو بنويسن حتي يه لينک هم نميدن. تازه لينک هم بدن به صفحه اول ميدن در صورتي که به خود همون صفحه بايد بدن. لطفا در اين باره هم چيزي به اين مطلبتون اضافه کنيد. حيف که بلاگ من موضوعش تفاوت داره با موضوع بلاگ شما وگرنه منتشرش ميکردم. بازم ممنونم.

 19. #24 توسط Rapid Gigabitz در 2011/02/06 - 7:42 ق.ظ.

  i like it مبارزه با کپی پیست کنندگان دنیای وب « آی تی گشت now im your rss reader

 20. #25 توسط WebDesigner در 2011/02/16 - 12:27 ب.ظ.

  ممنون از مطلب خوبت. امیدوارم با تکرار این مبحث توسط دوستان، فرهنگ سازی صورت بگیره

 21. #26 توسط ارش در 2011/02/28 - 2:00 ق.ظ.

  این مقوله بحث طولانی و جالبیه، من چند ساله پیش اخر کپی پیست بودم البته مطالب شیر رو کپی پیست می کردم. اما بازم درست نبود. ارزش هر کاری به نو اوری کاره نه کپی کردنش. امیدوارم فرهنگ مبارزه با دزدی نرم افزاری و دزدی فرهنگی در ایران جا بیفته.

 22. #27 توسط سایت موبایل اسکای در 2011/03/31 - 11:00 ب.ظ.

  بدون ذکر منبع بلامانع است !!!!

 1. اینجا کپی رایت معنایی نداره! | کسب و کار اینترنتی