تغییر لینک های قسمت نظرات وردپرس به dofollow


dofollow وردپرسآیا دوست دارید به بازدید کنندگان خود که در قسمت دیدگاه های وبلاگ وردپرسی شما نظر می نویسند هدیه بدهید ؟ معنی لینک های do follow و یا no follow را می دانید ؟ از تعداد نظرات وبلاگ خود که توسط بازدید کنندگان سایت یا وبلاگ نوشته می شوند راضی هستید ؟ آمار بازدید سایت خود را می خواهید افزایش دهید ؟ در این مطلب از آی تی گشت چگونگی dofollow کردن لینک نظرات را در وبلاگ های وردپرسی مرور می کنیم و به این سوال ها پاسخ می دهیم.

قبل از هر چیز از دوستان به این خاطر که بعضی از مباحث را زیادی طولانی کرده ام و تاکید معذرت خواهی می کنم چون دوست داشتم این مطلب به گونه ای باشد که همه کاربران بتوانند از آن استفاده کنند.

خاصیت rel چیست و به چه درد می خورد ؟

خاصیت rel یکی از خاصیت هایی است که برای تگ <a> یا همان لینک ها در صفحات HTML ( صفحه وبلاگ شما مجموعه ای از کدهای اچ تی ام ال است که مرورگر ها مانند Internet Explorer آن را به صورت یک صفحه که شما می بینید تبدیلش می کنند ) مورد استفاده قرار می گیرد و کار آن این است که به موتورهای جستجوگر بفهماند که این لینک چه نسبتی با صفحه فعلی دارد. اما یکی از مقادیری که می توان به این خاصیت داد مقدار nofollow است به این معنا که لینک مورد نظر را دنبال نکن و نادیده بگیر !

مقدار nofollow چرا به صورت پیش فرض در قسمت نظرات وردپرس استفاده شده است ؟

خوب حتماً با خواندن پاراگراف قبلی به این فکر افتاده اید که چرا ما باید به موتورهای جستجوگر در مورد یک لینک چنین چیزی بگوییم ؟ دلیل این است ( یا بهتر است بگویم دلیل استفاده از nofollow در لینک های قسمت نظرات وردپرس این است) که با گذاشتن چنین مقداری در قسمت نمایش نظرات داده شده در مورد یک مطلب از وبلاگ ما دیگر Spammer ها با گذاشتن نظرات بی مورد و وارد کردن آدرس وب سایت خود نمی توانند موتورهای جستجوگر را گول زده و رتبه صفحه خود را در آن ها بالا ببرند و به همین خاطر دیگر وبلاگ ما را با نظرات بی ربط خود سیاه نمی کنند ! اما نکته اینجاست که با زیاد شدن نظرات جعلی و به نوعی اسپم دیگر تقریباً روی تمامی وبلاگ ها و وب سایت هایی که از وردپرس استفاده می کنند افزونه هایی برای جلوگیری از ثبت نظر های اسپم وجود دارد و دیگر نیازی به استفاده از nofollow وجود ندارد. البته این را هم بگویم اگر شما به سایتی لینک دهید که توسط موتورهای جستجوگر جریمه شده باشد از رتبه سایت شما کم می شود و این هم یکی از دلایل استفاده از لیننک هایی با استفاده از مقدار nofollow است. ولی باز هم این مشکل با نصب و فعال سازی یک افزونه زد اسپم حل می شود چون این افزونه ها صاحبان سایت های جریمه شده را تشخیص می دهند.

dofollow کردن لینک قسمت نظرات چه فایده ای دارد ؟

خوب حالا می رسیم به این بحث که dofollow کردن وبلاگ ما چه سودی به حال ما و چه سودی به حال بازدید کنندگان ما دارد ؟ خوب برای بازدید کنندگان شما این مسئله یک موهبت الهی است ! بله وقتی وبلاگ شما do follow است بازدیدکنندگان شما با نوشتن هر نظر در مطالب شما و وارد کردن آدرس اینترنتی وبلاگ یا سایت خود ( مانند https://itgasht.wordpress.com ) یک لینک رایگان از سایت شما به سایت خود ( لینک ورودی ) دریافت می کنند و همان طور که می دانید تعداد لینک های ورودی مهمترین عامل در رتبه بندی موتورهای جستجوگر مثل گوگل , یاهو و بینگ است. پس با نوشتن نظر در وبلاگ شما به نوعی به رتبه وب سایت یا وبلاگ خود در موتورهای جستجوگر کمک می کنند. اما در جواب به اینکه چه سودی برای ما دارد ( مدیر وبلاگ dofollow شده ) می توان به موارد زیر اشاره کرد :

1. تعداد نظرات وبلاگ شما به طور باور نکردنی نسبت به قبل بیشتر می شود.
2. بازدیدکنندگان شما بر می گردن ( هر چند وقت یک بار به سایت شما می آیند تا ببینند اگر مطلب جدیدی نوشته بودید نظر تازه ای بگذارند تا لینک جدیدی بگیرند )
3. تعداد دنبال کنندگان خوراک شما بالاتر می رود ( بازدید کنندگان شما در خبرنامه شما عضو می شوند تا از بروز رسانی سایت شما آگاه شوند )
4. رتبه Alexa سایت شما بالاتر می رود ( به دلیل ترافیک بیشتر وبمسترهایی که به سایت شما می آیند تا نظر بنویسند )
5. بازدید کنندگان شما نظرات با کیفیت تری می نویسند تا شما آن ها را به چشم یک اسپمر که فقط لینک می خواهد نبینید.
6. …

چگونه وبلاگ خود را dofollow کنم ؟

برای اینکار روش های زیادی رو در اینترنت خوانده ام اما 3 روش را برتر , ساده تر و کاراتر دیدم که شما می توانید از هر کدام از این روش ها استفاده کنید تا وبلاگ خود را به جمع وبلاگ های dofollow اضافه کنید.

روش اول : هک وردپرس ( به صورت دستی )

کافیست مراحل زیر را طی کنید :
1. در فولدر wp-includes فایل comment-template.php را پیدا کنید و باز کنید.
2. یک نسخه پشتیبان از این فایل بگیرید تا اگر تغییرات را به صورت اشتباه انجام دادید بتوانید به حالت اولیه بازگردید.
3. تابع get_comment_author_link را در این فایل با Find ویرایشگر متنی خود ( مثل Notepad ) پیدا کنید.
4. کد زیر را در خط پایین این تابع پیدا کنید.

 $return = “<a href=’$url’ rel=’external nofollow’ class=’url’>$author</a>”;

5. آن را به صورت زیر در بیاورید.

 $return = “<a href=’$url’ rel=’external’ class=’url’>$author</a>”;

روش دوم : استفاده از افزونه SMu Manual DoFollow

افزونه های بسیاری برای dofollow کردن وبلاگ های وردپرسی نوشته شده اند اما اگر می خواهید از افزونه برای این کار استفاده کنید بهترین افزونه به نظر من افزونه SMu Manual DoFollow است به دلایل زیر :

 • امکان اینکه تعیین کنید هر بازدید کننده بعد از اینکه n نظر در وبلاگ شما نوشت لینک هایش dofollow بشود ( جلوگیری از اسپمینگ و تشویق کاربران به نوشتن تعداد نظر های بیشتر ) + تصویر
 • امکان استفاده از فایل cron این افزونه برای اینکه سایت نظر دهنده قبل از ثبت چک شود توسط cronjobs ( برای اینکه لینک های ناقص در سایت شما به وجود نیاید و این امر باعث کاهش رتبه وبلاگ شما در موتورهای جستجوگر نشود ) + تصویر
 • نمایش لیست تمامی نظر دهندگان با حالت dofollow آن ها و امکان ویرایش حالت آن ها ( مدیریت کاملاً حرفه ای ) + تصویر
 • سادگی در نصب

روش سوم : استفاده از افزونه CommentLuv !

افزونه CommentLuv کار افزونه قبلی را نمی کند. بله لینک سایت یا وبلاگ نظر دهنده شما را dofollow نمی کند ! ولی با استفاده از این افزونه به نظر دهندگان خود می توانید این قابلیت را بدهید که در پایین نظر خود یکی از عناوین آخرین مطالب وبلاگ خود ( اگر آدرس آن را وارد کرده باشد ) و یا یکی از آخرین تویت های خود در توییتر ( اگر آدرس حساب توییتر خود را وارد کرده باشد ) را به همراه لینک dofollow آن ثبت کنند. حنماً شما هم مثل من عاشق این افزونه شده اید.

افزونه پست های نظر دهندگان Comment LUV

توجه 1 : اگر دوست داشتید وبلاگ خود را مانند آی تی گشت dofollow کردید در قسمت نظرات همین مطلب به دیگر دوستان هم اطلاع دهید تا سایت شما را ببینند.
توجه 2 : یادتان نرود به بازدید کنندگان خود بگویید که dofollow هستید. ( مانند تصویری که همین وبلاگ در قسمت نوار کناری راست قرار داده است )
توجه 3 : بعد از dofollow کردن وبلاگ خود می توانید آدرس وبلاگ خود را در دایرکتوری های وبلاگ های dofollow ثبت کنید ( مانند dofollow.info و … )
توجه 4 : قبل از مخالفت مطلب را کامل بخوانید !

همچنین برای دنبال کردن مطالب وبلاگ آی تی گشت می توانید از خوراک مطالب استفاده  کنید و یا آدرس ایمیل خود را در قسمت عضویت رایگان ! وارد کنید تا آخرین مطالب به ایمیل شما ارسال بشود من قول می دهم که آدرس ایمیل شما محفوظ و برای ارسال نامه های هرز استفاده نمی شود.

همچنین بخوانید :

نظر دهی در وبلاگ ها و رابطه آن با SEO
چگونگی استفاده موثر از مطالب قدیمی وبلاگ خود
برای ترویج سایت خود از pligg استفاده کنید
تعداد نظرات وبلاگ خود را افزایش دهید

, , , , ,

 1. #1 توسط dok در 2011/01/28 - 4:18 ق.ظ.

  اوه عالیه مرسی. من شروع کردم به نوشتن نظر تو این وبلاگ ها از مطلب قبایتون «نظر دهی و رابطش با SEO » خیلی ممنون.

 2. #2 توسط تاپ ایران کالا در 2011/01/28 - 10:37 ق.ظ.

  خیلی عالیه، دست شما درد نکنه.

 3. #3 توسط شادمانه.کام در 2011/01/28 - 11:11 ق.ظ.

  سلام
  خیلی عالیه …. ممنون من از پلاگین استفاده میکردم و اونم با دردسر و این کار رو هم انجام نمیداد ….

  جایزه شما در قالب جدیدم بنر یا لینک سایت شما ….. خبرم کن 🙂

  با تشکر شادمانه.کام

  • #4 توسط itgasht در 2011/01/28 - 1:27 ب.ظ.

   سلام. خیلی ممنون از لطف شما.

 4. #5 توسط احسان در 2011/01/28 - 12:01 ب.ظ.

  متشکر . مطلب خوبی بود

 5. #6 توسط هفت دقیقه در 2011/01/28 - 12:07 ب.ظ.

  سلام
  مطلب خوبی بود , معلوم شما هم از حرفه ایی های وردپرس هستید
  😀

  • #7 توسط itgasht در 2011/01/28 - 1:28 ب.ظ.

   سلام. نه بابا ! هر چه داریم از وردپرس فارسی داریم و البته ساده بودن وردپرس …

 6. #8 توسط نوید در 2011/01/28 - 12:09 ب.ظ.

  سلام
  واقعا مطلب جالب و مفیدی بود.

 7. #9 توسط 1wsa در 2011/01/28 - 1:13 ب.ظ.

  خیلی وقت بهم سر نزدی مطلب جالبی هم نوشتی فقط یه سوال داشتم وردپرس دات کام ها چه کار کنند ائن ها هم میتونند do follow کنند

  • #10 توسط itgasht در 2011/01/28 - 1:25 ب.ظ.

   سلام 1wsa جان. شرمنده از سر شلوغی و … . تو وردپرس . کام چون دسترسی به فایل منبع نداریم و اجازه استفاده از پلاگین ها رو نداریم خیر نمی شود این کار را کرد. اما وبلاگ من رو که می بینی dofollow است و هم در وردپرس.کام دلیلش قالب وبلاگم هست ! که دیگه تو این مطلب برا دوستان توضیح ندادم با تغییر کدهای قالب هم میشه اینکار رو کرد.

 8. #11 توسط حسین در 2011/01/28 - 1:43 ب.ظ.

  سلام

  موگوم این لینک خروجی می گن چی می گن برای چه لینک می دی برای خود سایت ضرری نداره ؟به جا خوندم زیاد باشه بده

  بگذریم یه افزونه ضد اسپم معرفی کن من ندارم ):

  • #12 توسط itgasht در 2011/01/28 - 3:07 ب.ظ.

   سلام . حسین جان خیر چون از صفحات داخلی هست و با توجه به تعداد نظرات معمول ( معمولاً بیشتر از 100 تا نمی شود ) . البته تو متن هم اگر خونده باشید گفتم که حواستون باشه که به سایت های Ban شده و مشکوک لینک ندهید ( نظر رو تائید نکنید ).
   در مورد افزونه ضد اسپم هم می تونید از akismet استفاده کنید ( http://wordpress.org/extend/plugins/akismet/ )

 9. #13 توسط IRANHEX در 2011/01/28 - 1:49 ب.ظ.

  ممنون . ولی من ترجیح میدم این کار رو نکنم…چون سایت های بزرگ هم nofollow میکنند…

  • #14 توسط itgasht در 2011/01/28 - 3:04 ب.ظ.

   IRANHEX درسته ! الگو برداری از وبلاگ های بزرگ خیلی خوبه ولی اینروزها وبلاگ های زیادی رو می شناسم که وبلاگ های بزرگی هم هستند ( Page rank 4 5 6 ) و یا dofollow هستند و یا از Comment LUV استفاده می کنند.

 10. #15 توسط دخترتهرونی در 2011/01/28 - 2:13 ب.ظ.

  ایول یعنی الان من لینک شدم تو وبلاگ شما؟ 😀

  • #16 توسط itgasht در 2011/01/28 - 3:02 ب.ظ.

   دقیقاً !

 11. #17 توسط پيشگام در 2011/01/28 - 2:56 ب.ظ.

  با سلام و عرض خسته نباشيد
  خوب عزيز جان شما که مطلبی به اين کاملی نوشتی، اون قسمت وردپرس.کام رو هم اضافه ميکردی که امثال من هم فيضی ببريم از اين زحمات شما.
  اگر لطف کنی و مطلب را تکميل کنی ممنون خواهم شد
  سلامت و موفق باشی
  خير پيش

 12. #18 توسط سینا در 2011/01/28 - 3:38 ب.ظ.

  من یه چیزی رو متوجه نشدم. اینکه یه «لینک ورودی» از سایت مذکور به سایت خواننده ارسال میشه رو درست متوجه نشدم. میشه بیشتر توضیح بدید؟ منظور چه جور ارسالی هست؟!
  مرسی 🙂

  • #19 توسط itgasht در 2011/01/28 - 3:53 ب.ظ.

   منظور این هست که موتورهای جستجوگر در تعداد لینک های ورودی به سایت مقصد ( سایت نظر دهنده ) یک لینک ورودی را اضافه می کنند. و این باعث بالارفتن Page rank می شود ( البته قواعد زیادی دارد که خود یک مطلب جداگانه است )

 13. #20 توسط نوید شایسته در 2011/01/28 - 3:55 ب.ظ.

  جالب نبود .
  «اما در جواب به اینکه چه سودی برای ما دارد » یک مقدار که نه ! خیلی تخیلی بود .

  • #21 توسط itgasht در 2011/01/28 - 4:52 ب.ظ.

   فکر کردم به سبک جینگول دارید می نویسید که تو وبلاگ گروهیتون هم می نوشتید ولی بد دیدم مثل اینکه کاملاً جدی داری می گید.
   نوید جان ! این چیزه , چیزه ها ! خیلی وقته داره استفاده می شود و جواب خودش رو داده ها ! در هر صورت خوشحال شدم که سر زدی

 14. #22 توسط encaria در 2011/01/28 - 3:55 ب.ظ.

  ممنونم باز اینم یه نگرش مثبت وبه که مطرح می کنی و خیلی خوبه
  هر جند با نظرت کاملا موافق نیستم ولی برای رنک الکسا خیلی می تونه موثر باشه
  روش تغییر تو تم رو بزاری مطلبت میشه یه مرجع خوب برای این تکنیک

 15. #23 توسط محسن در 2011/01/28 - 5:25 ب.ظ.

  جالب بود ،امتحان که کردم خبر میدم

 16. #24 توسط محمود در 2011/01/28 - 8:28 ب.ظ.

  ممنون
  امتحان کردم ببینم چی میشه

 17. #25 توسط یک کمربند سفید در 2011/01/28 - 8:56 ب.ظ.

  سلام دوست من.
  خیلی ممنون از مطلب خوبت. راستش قصد داشتم بیام بپرسم که جریان این عکس کناری چیه که خودت زحمتش رو کشیدی.

  • #26 توسط itgasht در 2011/01/28 - 9:00 ب.ظ.

   سلام یک کمربند سفید عزیز. راستش رو بخواهید 5 6 تا از دوستان دیگه پرسیدن که من هم تشویق به نوشتن این مطلب شدم ! کمی و کاستی رو ببخشید به بزرگی خود …

 18. #27 توسط mehrdad در 2011/01/28 - 9:05 ب.ظ.

  جالب بود..
  ازش استفاده میکنیم ببینیم چیه!!

 19. #28 توسط Mohsen Ghiasi در 2011/01/28 - 10:22 ب.ظ.

  سلام مرسی آقا. از اون پستایی هست که باید بوکمارک بشه.

 20. #29 توسط رسول در 2011/01/28 - 11:22 ب.ظ.

  سلام
  عزیز معضرت اینط.ری نوشته میشه :معذرت

  مرسی

  • #30 توسط itgasht در 2011/01/29 - 9:42 ق.ظ.

   oh! شرمنده بین معضرت و مهظرت مونده بودم کدوم درسته نگو معذرت درسته

 21. #31 توسط سئو در 2011/01/29 - 5:15 ب.ظ.

  مرسی.چند وقت دنبال این موضوع بودم تا شما زحمتش را کشیدی

  • #32 توسط itgasht در 2011/01/30 - 8:57 ق.ظ.

   خواهش می کنم سئو عزیز

 22. #33 توسط Shadow در 2011/01/29 - 9:55 ب.ظ.

  سلام دوست گرامی

  جسارتا اصلاح کنید : معذرت نه معضرت

  • #34 توسط itgasht در 2011/01/30 - 12:29 ب.ظ.

   خواهش می کنم . ممنون از تذکر. اصلاح شد

 23. #35 توسط سجاد صبری در 2011/01/31 - 9:23 ب.ظ.

  با سلام تشکر از شما بخاطر احترام به بازدیدکنندگانتان
  از ما هم سر بزنید
  سایت داوران ایران
  http://www.davaran.ir

 24. #36 توسط مسعود در 2011/02/02 - 9:58 ب.ظ.

  دمت گرم بابا ! عجب راه جالبیه برا افزایش دریافت کامنت ! الان فکر کنم هر مطلبت از این به بعد بالای 100 کامنت بگیره :دی

 25. #37 توسط WebDesigner در 2011/02/04 - 5:06 ب.ظ.

  ممنون از مطلب مفیدتون

 26. #38 توسط آیتی لاگر در 2011/02/07 - 1:38 ق.ظ.

  روش دستی که خطای زیر رو میداد :
  Parse error: syntax error, unexpected T_STRING in /home/itlogf/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 155

  دارم میرم کامنت لاو رد نصب کنم ..

  • #39 توسط itgasht در 2011/02/08 - 12:02 ق.ظ.

   در ویرایش کدها دقت کنید و از نرم افزار های رایج برای ویرایش فایل comment-template.php استفاده کنید مثل Notepad یا Notepad++

 27. #40 توسط مسعود در 2011/02/09 - 9:59 ب.ظ.

  جالب بود،من از این خاصیت به صورتی دستی در لینک ها استفاده می کردم !

 28. #41 توسط Takegreencard در 2011/02/11 - 11:08 ب.ظ.

  از شما خیلی سپاسگزارم