راهنمای کامل صفحه ترافیک آلکسا


Alexa siteAlexa یک سایت اطلاعاتی در مورد آمار بازدید وب سایت و وبلاگ ها است که صاحب امتیاز آن Amazon.com است. توسط آلکسا شما , مشتریان و تبلیغ دهندگان می توانید آمار دقیقی در مورد تعداد بازدید سایت , کلمات کلیدی در جستجو ها و … بدست بیاورید. در این مطلب از آی تی گشت به صورت کامل صفحه ترافیک ( site info ) آلکسا را شرح می دهیم و یاد می گیریم چگونه اطلاعات جالبی توسط آلکسا از سایت و وبلاگ مورد نظر بگییریم. خواندن این مطلب را به وبلاگ نویسان و شرکت تبلیغاتی که در وب فعالیت می کنند به صورت ویژه پیشنهاد می کنم.

در این مطلب به عنوان مثال از سایت mahak-charity.org به عنوان سایت مورد نظر برای بررسی بخش مختلف آلکسا استفاده می کنیم. تمامی اطلاعات آماری ذکر شده در مثال ها توسط اطلاعات موجود در آلکسا در مورد این سایت و به تاریخ نوشته شدن این مطلب است.

Alexa site info

لازم به ذکر است برای دسترسی به این بخش از آلکسا می توانید از روش زیر استفاده کنید که پیشنهاد ما استفاده از روش سوم است چون برای نمایش بعضی از قسمت ها نیاز به نصب بودن نوار ابزار آلکسا است

1. بصورت مستقیم در نوار آدرس مرورگر خود آدرس http://www.alexa.com/siteinfo/mahak-charity.org وارد کنید ( که بجای آدرس mahak-charity.org می توانید آدرس سایت یا وبلاگ خود را نیز وارد کنید )
2. با رفتن به سایت آلکسا و جستجو نام , آدرس اینترنتی و یا کلمات مرتبط , در مورد سایت مورد نظر به این قسمت دسترسی پیدا کنید.
3. نوار ابزار آلکسا را بر روی مرورگر خود نصب کنید و در هر سایت صفحه ای از وب که بودید با کلیک بر روی دکمه Rank که رتبه سایت مورد نظر بر روی آن نوشته شده است به این قسمت دسترسی داشته باشید. با نصب کردن این نوار ابزار در مرورگر خود به آلکسا در جمع آوری اطلاعات دقیق تر کمک می کنید و همچنین خیلی ساده می توانید به اطلاعات مورد نیاز در مورد سایت و وبلاگی که در حال مشاهده آن هستید دسترسی داشته باشید. بعد از نصب این نوار ابزار صفحه ای از سایت آلکسا به صورت اتوماتیک در مرورگر شما باز می شود که اطلاعاتی مانند سن , جنسیت , شغل , تحصیلات و … از شما می پرسد که پیشنهاد می کنم برای جمع آوری اطلاعات هر چه دقیق تر توسط آلکسا به صورت کامل به این سوال ها پاسخ دهید.

نوار بالایی صفحه آمار آلکسا

همانطور که مشاهده می کنید در بالای قسمت آماری 4 قسمت بصورت مجزا نمایش داده می شوند که اطلاعات این 4 قسمت به صورت روزانه در پایگاه اطلاعاتی آلکسا ثبت می شوند که عبارتند از

Alexa-site-info-bar1. میانگین امتیاز داده شده در قسمت نظر ها و بازحورد کاربران آلکسا در مورد سایت مورد نظر که با 5 ستاره نمایش داده می شود و در این نوشتار کامل توضیح داده شده اند.
2. رتبه آلکسا سایت که برای مثال برای سایت mahak-charity عدد 61176 است به این معنا که در اینترت 61175 سایت دیگر ترافیک بیشتری نسبت به این سایت دارند که این عدد بر اساس تعداد بازدید کنندگان و تعداد صفحات بازدید شده از این آدرس اینترنتی است.
3. رتبه سایت مورد نظر در کشوری که بیشترین بازدید از کاربران اینترنتی آن کشور صورت گرفته است. ( همانطور که می بینید کاربران اینترنتی در ایران 1157 سایت دیگر را بیشتر از سایت mahak-charity مشاهده می کنند )
4. در قسمت آخر هم تعداد لینک ورودی از دیگر سایت ها نمایش داده می شود که هر سه ماه یک بار این آمار محاسبه می شود.

بخش Traffic Stats

در این بخش آلکسا اطلاعات مختلفی را نمایش می دهد که در پایین تمامی آن ها را بررسی کرده ایم اما با وارد کردن آدرس اینترنتی سایت های دیگر در پایین این بخش ( قسمت compare ) می توانید مقایسه ای داشته باشید بین سایت انتخابی در قسمت مختلف که توضیح داده شده است. در پایین تمامی قسمت این بخش در قسمت ( Average Load Time ) میانگین زمان بارگذاری صفحات سایت مورد نظر نمایش داده می شود برای مثال برای سایت mahak-charity  این مقدار 1.59 ثانیه است که طبق آمار آلکسا 52% از سایت در اینترنت زمان کمتری برای بارگذاری و نمایش در مرورگر وب می خواهند و همچنین در قسمت ( Worldwide Traffic Rank ) در کشورهایی که سایت مورد نظر از آن ها بازدید کننده داشته است در ستون Rank رتبه سایت مورد نظر در آن کشور برای مثال اگر سایت mahak-charity در ایران رتبه 1158 دارد یعنی کاربران ایرانی 1157 سایت دیگر را بیشتر بازدید کرده اند نمایش داده می شود. در قسمت ( Where Visitors Go on ) که در پایین تمام قسمت های بخش Traffic Stats نمایش داده می شود اگر سایت مورد نظر Subdomain داشته باشد درصد بازدید از آن Subdomain نمایش داده می شود.

قسمت Traffic Stats
در این قسمت آلکسا بر اساس اطلاعاتی که به صورت روزانه در پایگاه داده های خود ذخیره کرده است به شما به صورت پیش فرض نمودار تغییرات رتبه 3 ماه گذشته سایت مورد نظر را نمایش می دهد می دهد که با استفاده از منوی باز شو پایین نمودار به آمار یک هفته گذشته , یک ماه گذشته , سه ماه گذشته و یا شش ماه گذشته می توانید دسترسی داشته باشید.

قسمت Reach
در قسمت Reach در آلکسا به شما نمایش داده می شود که چند درصد از کاربران اینترنت به سایت mahak-charity سر زده اند. البته به صورت پیش فرض نمودار این درصد در 3 ماه گذشته نیز نمایش داده می شود که قابل تغییر است.

قسمت Pageviews
در این قسمت باز هم درصدی به شما ارائه می شود که نمایانگر این است که از کل صفحاتی که در اینترنت توسط کاربران مشاهده می شود صفحات سایت mahak-charity چند درصد از نمایش ها را به خود اختصاص می دهد.

قسمت Pageviews / User
در این قسمت میانگین تعداد صفحه های بازدید شده توسط هر کاربر که به سایت mahak-charity سر زده است نمایش داده می شود و آمار گذشته هم قابل مشاهده است.

قسمت Bounce %
در این قسمت درصد بینندگان که کار خاصی در سایت mahak-charity نکرده اند نمایش داده می شود که برای نمایش نتایج می توانید بازه زمانی مختلف مانند یک هفته گذشته , یک ماه گذشته , سه ماه گذشته و یا شش ماه گذشته انتخاب کنید. برای کاهش این مقدار می توانید لینک داخلی را افزایش داد.

قسمت Time on Site
در این قسمت میانگین زمان ( دقیقه ) که کاربران سایت mahak-charity در صفحات سایت بوده اند نمایش داده می شود.

قسمت Search %
در این قسمت درصد بازدید کنندگان سایت mahak-charity که توسط موتور جستجوگر در اینترنت مانند Google , Yahoo و Bing  وارد این سایت شده اند به کل بازدید کنندگان این سایت نمایش داده می شود.

بخش Search Analytics

اطلاعات این بخش که معمولاً به صورت ماهیانه در پایگاه اطلاعاتی آلکسا به روز می شود مربوط به آنالیز جستجو ها در اینترنت مربوط به سایت مورد نظر که در این مقاله سایت mahak-charity مد نظر ما است هستند. این قسمت برای بهینه سازی سایت یا وبلاگ خود برای موتور جستجوگر خیلی می تواند به ما کمک کند. همچنین اگر می خواهید محصول خود را در سایت دیگری تبلیغ کنید قبل از درخواست تبلیغات , بد نیست این اطلاعات را در مورد سایت مورد نظر خود ( که می خواهید در آن تبلیغ کنید ) به دست بیاورید.

قسمت Top Queries from Search Traffic
در این قسمت بیشترین کلمات جستجو شده در موتور های جستجوگر مانند گوگل , یاهو و بینگ که سایت mahak-charity به عنوان نتیجه در آن ها نمایش داده شده است و کاربران اینترنت روی آن کلیک کرده اند را می توانید ببینید البته در ستون Percent of Search Traffic از این قسمت درصد سهم هر یک از این کلمات از کل ورودی ها از سایت جستجوگر را به سایت mahak-charity نمایش داده می شود.

قسمت Search Traffic on the Rise and Decline
در این قسمت کلمات جستجو شده در موتور جستجوگر که سایت mahak-charity به عنوان نتیجه در آن ها نمایش داده شده است و کاربران اینترنت روی آن کلیک کرده اند را می توانید ببینید نسبت به ماه قبل چند درصد افزایش / کاهش داشته اند.

قسمت Search Advertising Metrics Highlights
در این قسمت که تمام اطلاعات آن توسط iSpionage تهیه شده است اطلاعات جالبی در مورد تبلیغاتی که در مورد این آدرس اینترنتی انجام شده است و وضیت قرارگیری آن در تبلیغات Google , Yahoo و تعداد کلیک بر روی تبلیغات در یک ماه گذشته وجود دارد.

قسمت High Impact Search Querie
در این قسمت اطلاعاتی در مورد کلمات مرتبط که درباره سایت mahak-charity در موتور های جستجوگر یافت شده است می توانید ببینید که جلوی هر یک از این کلمات سه قسمت Impact Factor ( که عددی بین 0 تا 100 است و نمایانگر تعداد جستجو هایی که این کلمه در آن ها بوده است و بازدید کننده هدایت شده است به سایت mahak-charity  و تعداد تبلیغاتی که در موتور جستجوگر در صفحه نمایش نتایج جستجو , نمایش داده شده است ) و Query Popularity ( که عددی بین 0 تا 100 است و نمایانگر رده های مختلف و قشر مختلف کاربران است که این کلمه را در موتور جستجوگر , جستجو کرده اند و هر چقدر این عدد بزرگتر باشد به این معنا است که رنج بزرگتری از مردم این کلمه را در موتور جستجوگر , وارد کرده اند ) و QCI ( که باز هم عددی بین 0 تا 100 است و نمایانگر تعداد و نوع تبلیغات مرتبط با این کلمه در موتور جستجوگر است که هر چقدر این عدد بزرگتر باشد نشانگر محبوب بودن این کلمه برای تبلیغ دهندگان است )

قسمت Search Engine Marketing (SEM) Opportunities
این قسمت وقتی که نوار ابزار آلکسا بر روی مرورگر وب شما نصب باشد قابل مشاهده است و اگر سایت mahak-charity بخواهد توسط موتور جستجوگر تبلیغات انجام دهد نیاز به چند کلمه دارد که تبلیغات خود را به آن ها وصل کند مثلاً بگوید اگر کلمه «کمک» جستجو شد لینک دسترسی به سایت mahak-charity در کنار نتیجه جستجو این کلمه نمایش داده بشود. آلکسا تعدادی کلمه در این بخش توصیه می کند که برای سایت mahak-charity از این کلمات استفاده شود تا ترافیک بازدید کنندگان بیشتری به این سایت جذب شود. این کلمات برای شرکت هایی که به صورت واسطه مثلاً بین سازمانی که درخواست تبلیغات دارد و شرکت گوگل هستند بسیار مفید است تا به مشتریان خود امکانات بهتری را عرضه کنند.

بخش Audience

خیلی کوتاه ! در این بخش می توانید بینندگان سایت mahak-charity از لحاظ سن , جنسیت , تحصیلات , درآمد , بچه دار بودن و حتی اینکه از خانه یا مدرسه یا محل کار به این سایت دسترسی دارند را بررسی کنید. این اطلاعات اکثراً از همان اطلاعاتی که در بالا توضیح دادیم که بعد از نصب نوار ابزار آلکسا وارد کنید بدست می آید. البته دو قسمت دیگر نیز در بخش Audience وجود دارد که شامل

قسمت Advanced Demographics
که در این قسمت می توانید اطلاعات بالا را بین چند سایت مختلف مقایسه کنید. مثلاً فکر کنید وقتی بین چند سرویس معتبر مثل Facebook , Hi5 , Twitter , youtube این اطلاعات را مقایسه کنید چه آمار جالبی بدست می آید. البته برای استفاده از این قسمت باید نوار ابزار آلکسا بر روی مرورگر وب شما نصب باشد.

قسمت Visitors by Country
همانطور که از نامش پیدا است نشان دهنده کشور بازدید کنندگان سایت mahak-charity است که سهم مردم کشورهای مختلف از بازدید های انجام شده از سایت مورد نظر با درصد نمایش داده می شود و بر همین اساس این لیست مرتب می شود. همچنین در قسمت با کلیک بر روی نام هر کشوری که در این لیست موجود بود می توانید سایت هایی که مردم آن کشور بیشترین بازدید از آن ها داشته اند را ببینید. نقشه ای هم در این قسمت نمایش داده می شود که به صورت تصویری می توانید پراکندگی بازدید کنندگان سایت مورد نظر را در تمامی کشورها مشاهده کنید.

بخش Contact Info

در این بخش اطلاعاتی برای تماس با مدیران سایت مورد نظر درج شده است. مثلاً برای سایت mahak-charity اطلاعات زیر نمایش داده می شود.

ICT Co.
#3, 7th Golestan, Pasdaran Ave.
Tehran, TH 16686
IRAN
administrator [at] kanoon.net

اگر برای سایت یا وبلاگ شما هم بجای نمایش اطلاعات تماس با شما , اطلاعات تماس با ثبت کننده آدرس اینترنتی شما نمایش داده می شود به راحتی با استفاده از لینکی که در پایین این بخش (  update your listing data using our Self-service tools ) وجود دارد و طی کردن چند مرحله ساده می توانید این اطلاعات را بروز کنید.

بخش Reviews

در این بخش بازخورد ها و نظرهای کاربران سایت آلکسا درباره سایت mahak-charity نمایش داده می شود. اگر شما هم می خواهید برای سایت دیگر بازخورد یا نظری ثبت کنید کافی است در سایت آلکسا عضو شوید. توجه داشته باشید هر نظر ارسالی دارای آیتم هایی مانند امتیاز 1 تا 5 ( ستاره ) و نکات نثبت و منفی که کاربران در سایت مورد نظر دیده اند. این نظرها برای دیگر کاربران اینترنت قابل مشاهده است. همچنین اگر نظر دیگر اعضا را مثبت ارزیابی کردید در پایین هر Review نوشته شده در قسمت ( Was this useful? ) لینک Yes را بزنید اگر موافق نبودید لینک No را بزنید و اگر نظر را کاملاً بی ربط و تبلیغاتی دیدید Flag را بزنید تا پس از بازبینی از لیست Reviews حذف شود.

بخش Related Links

در این قسمت می توانید لیست سایت هایی را ببینید که سایت mahak-charity را بازدید کرده اند و آن سایت را نیز بازدید کرده اند. البته باید آمار ( تعداد ) قابل قبولی برای آلکسا باشد نه فقط با یک بازدید. خوب معمولاً این گونه سایت ها که در این لیست نمایش داده می شوند زمینه کاری مشابهی با سایت منبع که شما در حال مشاهده صفحه آمار آن در آلکسا هستید دارند. همچنین کمی پایین تر در بخش ( Sites with similar names ) چند لینک سایت دیگر که آدرس آن ها شباهت دارد به سایت mahak-charity نمایش داده می شود و در آخر صفحه در بخش Related Links آدرس کامل لینک ثبت شده mahak-charity در دایرکتوری Dmoz نمایش داده می شود که با رفتن به آن آدرس می توانید لیست سایت هایی که از لحاظ زمینه کاری و محتوا نسبت به سایت مورد نظر ما نزدیک هستند را ببینید.

بخش Clickstream

در بخش Clickstream شما می توانید ببینید که بازدید کنندگان سایت mahak-charity قبل از ورود به این سایت یا سایت مورد نظر کجا بوده اند و بعد از بازدید از سایت به چه سایت دیگری را بازدید کرده اند که در قسمت Upstream Sites سایت قبلی و در قسمت Downstream Sites سایت که بعد از بازدید از این سایت بازدید شده اند نمایش داده می شود.

آیا این مطلب را مفید ارزیابی می کنید؟ برای آگاه سازی از مطالب جدید در وبلاگ آی تی گشت می توانید از خوراک مطالب آی تی گشت استفاده کنید و یا با عضویت رایگان آخرین مطالب وبلاگ آی تی گشت را در ایمیل خود دریافت کنید.

, , , , , ,

 1. #1 توسط 1wsa در 2010/10/31 - 10:15 ب.ظ.

  سلام دوست عزیز من میخواستم کارت گرافیک بخرم بین gt 240 geforce و ati hd 5670 به نظر تو کدوم بهتره

  • #2 توسط آی تی گشت در 2010/11/01 - 3:25 ب.ظ.

   1wsa جان , هیچگونه تخصصی در مباحث مربوط به سخت افزار ندارم. پیشنهاد می کنم به انجمن سخت افزار مراجعه کنی و سوال رو بپرسید مثل ( forum.sakhtafzar.com , forum.majidonline.com , www.parsianforum.com ). البته خود من کارت های geforce رو بیشتر می پسندم اما این دو مدل خاص …. !

 2. #3 توسط شبنم در 2010/10/31 - 10:20 ب.ظ.

  ممنون خیلی بدرد بخور و کامل بود.

 3. #4 توسط sina در 2010/11/01 - 12:37 ق.ظ.

  از اینکه از سایت محک استفاده کردید برای آموزش خیلی خوشم اومد. تشکر

 4. #5 توسط 1wsa در 2010/11/01 - 1:01 ب.ظ.

  در ضمن اولویت من در خرید کارت گرافیک بازی است

 5. #6 توسط سام در 2010/11/01 - 3:20 ب.ظ.

  High Impact Search Querie بسی کمکمان کرد. خیلی ممنون از معرفی

 6. #7 توسط عصراینترنت در 2010/11/02 - 1:43 ب.ظ.

  سلام
  مطلب شما با ذکر منبع و لینک در سایت عصراینترنت asrinternet.ir قرار گرفت

  • #8 توسط itgasht در 2010/11/02 - 10:14 ب.ظ.

   سلام
   ممنون که اطلاع دادید. چند تا از دوستان برداشتن چند تا از مطالب رو کپی کردن و منبع رو هم پایین مطلب درج نکردند. به خاطر همین هم اصلاً اون نوشته ها در گوگل وقتی جستجو می کنید اصلاً برای این وبلاگ نیست ! با اینکه در قسمت شرایط استفاده نوشته ام که کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع است.

   • #9 توسط encaria در 2010/11/03 - 8:48 ب.ظ.

    علی جان ناراحت نشو
    بلاخره ما ایرانیا حداقل یه بار تو عمرمون کپی برداری بی اجازه کردیم
    که این باعث شرم ساریه کاش این عادت بد رو یه بار برای همیشه بزاریم کنار

 7. #10 توسط حمید در 2010/11/03 - 3:29 ق.ظ.

  دوست عزیز، Bounce درصد افرادی را نشان می دهد که بعد از ورود به وب سایت فقط یک صفحه را دیده اند. یعنی از صفحه ای که وارد وب سایت شده اند وارد صفحه دیگری نشده اند و وب سایت را ترک کرده اند.

  • #11 توسط itgasht در 2010/11/03 - 11:58 ق.ظ.

   حمید جان ممنون از توجه تون. حرف شما هم کاملاً درسته تکه تکه این مطلب رو نوشتم به خاطر همین هم اشتباه کردم در توضیح Bounce Rate. در متن هم تصحیح شد.

 8. #12 توسط soheil در 2010/11/24 - 6:18 ب.ظ.

  خيلي زحمت كشيدي و من هم خيلي دنبال اين مطلب گشتم و اتفاقي اينجا پيداش كردم
  ولي با توجه به تخصصي بودن مطلب بهتره عكسهاي بيشتري بگذاري مثلا براي هر قسمتي كه ميگي يك عكس هم بگذار .من چيز زيادي گيرم نيومد

  • #13 توسط itgasht در 2010/11/24 - 7:44 ب.ظ.

   آقای سهیل عزیز ممنون از نظرتون. پیشنهاد می کنم وقتی دارید مطلب رو می خونید یک صفحه ترافیک Alexa در کنار این صفحه باز کنید و قسمت به قسمت جلو روید.

 9. #14 توسط یک دانشجو در 2010/12/03 - 1:23 ب.ظ.

  سلام. با اجازتون تو انجمن های تخصصی ترفندستان هم درجش کرده این مطلب رو و کلی بحث راه افتاده سرش !!! . ممنون
  D:

  • #15 توسط itgasht در 2010/12/04 - 11:42 ق.ظ.

   ممنون یک دانشجو جان که خبر دادید.

 10. #16 توسط محسن شایان در 2010/12/04 - 6:20 ب.ظ.

  مطلب عالی بود و مفید.