معرفی ابزار وبمستر بینگ ( Bing Webmaster )


Bing Webmasterاگر صاحب سایت یا وبلاگ هستید با استفاده از ابزار وبمستر بینگ می توانید به راحتی صفحات وب خود را برای موتور جستجوگر مخصوصاً موتور جستجو گر بینگ بهینه سازی ( SEO ) بکنید. همچنین با استفاده از این ابزار می توانید سایت خود و همچنین نقشه سایت خود را در بینگ ثبت کنید. از دیگر امکاناتی که ابزار وبمستر بینگ در اختیار شما می گذارد می توان به نمایش نموداری آمار وضعیت صفحات ایندکس شده در موتور جستجوگر خود , لینک های داده شده به صفحات شما , لینک های داخلی و کیفیت کلمات کلیدی اشاره کرد. در این مطلب با چگونگی کار کردن با این محصول Microsoft آشنا می شویم.


پیش نیازهای استفاده از Bing Webmaster

دو پیش نیاز اصلی برای استفاده از ابزار وبمستر بینگ عبارتند از
1.    داشتن یک شناسه Live یا همان آدرس ایمیل در سایت Live یا Hotmail که اگر آن را ندارید می توانید از سایت Live با کلیک بر روی Sign up یکی بسازید.
2.    در نسخه جدید سرویس وبمستر بینگ از نرم افزار Silverlight استفاده شده است. همانطور که می دانید خروجی های تولید شده با Silverlight همانند فایل های فلش SWF است که ظاهر و کارایی بسیار زیادی دارد اما برای استفاده از سایت هایی که از Silverlight استفاده می کنند نیاز به دریافت این نرم افزار و نصب آن بر روی مرورگر است. پس ابتدا اگر قبلاً این امکان را روی مرورگر خود نصب نکرده اید با رفتن به Get Silverlight آن را دریافت کنید با حجم 6 مگابایت. مراحل نصب نیز بسیار ساده است بعد از دانلود و باز کردن فایل نصب به صورت اتوماتیک انجام می شود.

چگونگی اضافه کردن سایت یا وبلاگ خود به Bing Webmaster

برای ثبت سایت یا وبلاگ خود به Bing Webmaster Center بروید. اگر وارد شناسه کاربری خود در Live نشده اید از شما خواسته می شود با Sign in کردن وارد شوید. اگر اولین باری باشد که به این سرویس مراجعه می کنید به صورت اتو ماتیک صفحه اضافه کردن سایت برای شما نمایش داده می شود. با وارد کردن آدرس سایت یا وبلاگ خود و کلیک بر روی گزینه Add site به مرحله بعد بروید. حال برای اینکه بینگ تشخیص دهد که شما صاحب آدرس وارد شده هستید دو راه را پیشنهاد می کند.

1.    دریافت یک فایل XML توسط شما و آپلود آن در دایرکتوری پیش فرض سایت خود مانند

http://itgasht.worpress.com/BingSiteAuth.xml

2.    استفاده از متا تگ مخصوص ابزار وب مستر بینگ که باید در تگ Head صفحه اصلی سایت خود قرار دهید مانند

<head>

<meta name=»msvalidate.01″ content=»28F7F6A2C86E16DB71E562A7A1AF3A94″ />
</head>

اگر از هاست شخصی برای سایت یا وبلاگ خود استفاده می کنید از روش اول و اگر از سرویس وبلاگ دهی مانند وردپرس.کام , بلاگر , میهن بلاگ , بلاگفا , بلاگ اسگای , پرشین بلاگ و دیگر سرویس دهندگان استفاده می کنید از روش دوم سایت خود را تائید( Verify your ownership )  کنید.

صفحه اصلی ( Home )

بعد از اضافه کردن سایت یا وبلاگ خود شما به صفحه اصلی ابزار وبمستر بینگ انتقال پیدا می کنید. در این صفحه می توانید لیست سایت و وبلاگ هایی که به ابزار وبمستر بینگ معرفی کرده اید را ببینید برای مدیریت و نمایش امکانات وبمستری بینگ بر روی سایت یا وبلاگ مورد نظر کلیک کنید تا به قسمت داشبورد بروید.

Bing webmaster home

بخش داشبورد ( Dashboard )

در قسمت داشبورد به صورت کلی آخرین رویداد ها بر روی سایت یا وبلاگ شما در بینگ و به صورت نمودار اطلاعات زیر به شما نمایش داده می شود. توجه داشته باشید که سایت هایی که جدید اضافه می شوند نیاز به 3 روز زمان دارند تا اطلاعات برای نمایش داشته باشند.

Click : تعداد کلیک بر روی سایت شما در هنگامی که در نتایج جستجو در بینگ نمایش داده شده
Impressions : تعداد نمایش صفحات سایت یا وبلاگ شما در نتایج جستجو در بینگ
Page Indexed : تعداد صفحات از سایت یا وبلاگ شما که در موتور جستجو گر بینگ ذخیره سازی ( ایندکس ) شده اند
Page Crawled : تعداد صفحات از سایت یا وبلاگ شما که توسط جستجوگر بینگ شناسایی شده اند
همچنین نمودار های Page Crawled , Page with Crawled Error , Index Summary ,Traffic Summary نمایش داده می شوند که با آن ها می توانید متوجه شوید که در چند روز پیش بر اساس آمار جستجو گر بینگ چه کار هایی را در وبلاگ یا وب سایت شما انجام داده است و تعداد بازدید کننده های هدایت شده از جستجوگر بینگ به سایت شما.

Dashboard Bing webmaster

بخش جستجوگر Crawl

1.    قسمت Crawl Summary
با کلیک بر روی  قسمت Crawl اطلاعاتی در مورد اینکه جستجو گر بینگ چگونه وب سایت شما را جستجو کرده است در 6 ماه گذشته می توانید ببینید.
2.    قسمت Crawl Settings
در این قسمت با استفاده از ابزار Query String Parameters می توانید از ثبت شدن مطالب تکراری در صفحاتی که آدرس داینامیک دارند در موتور جستجوگر بینگ جلوگیری کنید با این کار می توانید در مقدار مصرف پهنای باند سایت خود نیز بوسیله جستجوگر بینگ صرفه جویی کنید.
3.    قسمت Crawl Details
یکی از بهترین امکانات ابزار وبمستر بینگ همین Crawl Details است که با آن می توانید ببینید که جستجوگر بینگ در وبلاگ یا وب سایت شما چه خطاهایی را یافته است و با درست کردن آن ها در بهینه سازی سایت یا وبلاگ خود برای موتور جستجوگر تلاش کنید. همچنین از نبودن کدهای Malware که کدهای جاسوس و مخرب در وب هستند در صفحات خود اطمینان کسب کنید.

Crawl Details Bing webmaster
4.    قسمت Sitemaps
برای اینکه جستجوگر بینگ بهتر بتوانند کل صفحات شما را پیدا کند می توانید نسخه XML نقشه سایت خود ( برای مثال نقشه سایت XML آی تی گشت  https://itgasht.wordpress.com/sitemap.xmlاست )  از این قسمت به جستجوگر بینگ معرفی کنید.

Crawl Sitemaps Bing webmaster

بخش صفحات ذخیره شده در بینگ Index

1.    قسمت Index Summary
در این قسمت می توانید صفحاتی که توسط جستجوگر بینگ از سایت یا وبلاگ شما پیدا شده اند و در جستجوگر بینگ محتوای آن ها ذخیره شده است را ببینید.
2.    قسمت Index Explorer
بدون شک Index Explorer نیز یکی از بخش های پر کاربرد برای شما است اگر از ابزار وبمستر بینگ استفاده می کنید. در این بخش شما با مرورگری که بینگ ساخته است در بین دایرکتوری ها و صفحات ایندکس شده از سایت یا وبلاگ خود می توانید بچرخید یا با انتخاب فیلتری بین صفحات ایندکس شده خود جستجو کنید.
3.    قسمت Submit URLs
اگر صفحه جدیدی ایجاد کرده اید یا در صفحات قبلی خود تغییر قابل ملاحظه ای انجام داده اید حتماً از طریق این قسمت آدرس آن صفحه را به جستجوگر بینگ اطلاع دهید تا صفحات به سرعت باز سازی شده و در بینگ ایندکس شوند. البته برای استفاده از این قسمت باید سایت معرفی شده شما در ابزار وبمستر بینگ بر روی روت یک دامین باشد برای مثال http://www.domainname.com یعنی کاربران وردپرس.کام , بلاگر , میهن بلاگ , بلاگفا , بلاگ اسگای , پرشین بلاگ و دیگر سرویس دهندگان که سایت و وبلاگ ارائه شده توسط آن ها در یک Sub Domain یا یک زیر دایرکتوری است کاربران آن ها مجاز به استفاده از این ابزار نیستند.
4.    قسمت Block URLs
در این قسمت نیز می توانید تنظیمات مربوط به اینکه چه صفحاتی از سایت یا وبلاگ شما در نتایج جستجو بینگ نمایش داده نشوند را انجام دهید که با کلیک بر روی گزینه Block URL and Cache سه گزینه Block کردن کل سایت ( که در این حالت به صورت کلی وبلاگ یا وب سایت شما در جستجوگر بینگ برای کاربران نمایش داده نمی شود ) و Block کردن یک دایرکتوری که برای مثال می گوئید کل صفحاتی که در دایرکتوریwww.domainname.com/test/ قرار دارند از نتایج جستجو حذف شوند و حالت آخر که برای فقط جلوگیری از نمایش یک صفحه در جستجوگر بینگ است. لازم به ذکر است تمام صفحات Block شده در آینده از همین قسمت قابل unBlock است و می توانید دوباره به بینگ اجازه ذخیره سازی محتوای صفحات و نمایش آن در نتایج جستجوی کاربران بینگ را بدهید.

بخش آماری ترافیک Traffic
در بخش Traffic از ابزار وبمستر بینگ می توانید آمار 6 ماه گذشته کاربرانی که از جستجوگر بینگ به وبلاگ یا وب سایت شما هدایت شده اند. همچنین در بخش Queries می توانید کلمات جستجو شده و تعداد نمایش و کلیک بر روی صفحات خود را ببینید که با استفاده از این بخش می توانید در انتخاب کلمات کلیدی ( Keywords ) برای صفحات خود استفاده کنید.

 

همچنین بخوانید :

معرفی ابزار وبمستر یاهو ( Yahoo Site Explorer )

, , , , ,

 1. #1 توسط encaria در 2010/10/16 - 2:02 ب.ظ.

  این خیلی شبیه وبمستر گوگله ، راستی بینگ و یاهو هم یه چیزی شبیه انالیتیکس دارن ؟
  البته اینها همیشه چند قدمی از گوگل عقبترن

  • #2 توسط itgasht در 2010/10/16 - 2:29 ب.ظ.

   نه خیر البته همانطور که در مطلب بالا اشاره شده اطلاعاتی در مورد ورودی ها و کلمات جستجو شده و تعداد نمایش آدرس شما در نتایج و … از طریق ابزار وبمستر خود ارائه می کنند که برای استفاده از آن ها نیازی به اضافه کردن کدی به صفحات وب وجود ندارد. البته درباره اینکه آیا بینگ و یاهو شرکت سرویس آمار گیر را خریده اند یا خیر تا کنون اطلاعاتی ندارم.

 2. #3 توسط Paiman Roointan در 2010/10/20 - 5:28 ب.ظ.

  اگر با تبادل لینک موافقید به من پیغام ارسال کنید.
  متشکرم.

 3. #4 توسط 5!n4 در 2010/11/04 - 4:38 ب.ظ.

  سلام
  شما هم مثل من تو وردپرس.کام می نویسید و اجازه ویرایش فایل HTML و آپلود توی شاخه Root رو ندارید پس چطوری تو Bing webmaster سایتتون رو ثبت کردید؟

  • #5 توسط itgasht در 2010/11/04 - 4:57 ب.ظ.

   دوست عزیز از قسمت پیشخوان > ابزارها > ابزارها می تونی متا تگ های ابزارهای وبمستر بینگ , گوگل و یاهو رو به صفحات خودتون اضافه کنید.

 4. #6 توسط Farid در 2010/11/07 - 7:07 ب.ظ.

  سلام من وقتی وارد http://www.bing.com/webmaster یه لودینگ میاد همون جور میمونه و تکون نمیخوره
  چی کار کنم

  • #7 توسط itgasht در 2010/11/07 - 7:38 ب.ظ.

   چند ثانیه ای به طور معمول باید صبر کنید تا صفحه بارگذاری شود. در تنظیمات مرورگر خود اجرای کدهای جاوا اسکریپت را فعال کنید و Browser History خود را پاک کنید. دوباره سعی کنید حتماً درست می شود چون با اینترنت Dial up هم باهاش کار کردم و صفحات ابزار وبمستر بینگ خیلی حرفه ای و سبک ساخته شده است و خیلی روان اجرا می شود مخصوصاً اگر سیلور لایت را نصب کرده باشید.